2011 FRC Results

Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Dale Yokum
Imagery Award in honor of Jack Kamen 847 Autodesk / IBEW Local 280 / Oregon Community Foundation / Gene Tools & Philomath High School Philomath, OR, USA
Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation 3070 Boeing/Washington State OSPI & Shorewood High School Shoreline, WA, USA
Creativity Award sponsored by Xerox 2733 BOEING/eChamps/Rockwell Collins/Platt Electric/Portland Trail Blazers & Cleveland High School Portland, OR, USA
Engineering Excellence Award sponsored by Delphi 1983 Boeing/AHS PTSA/PTC/Aerojet-Gen Corp/OMAX/MicroRAX & Aviation High School Des Moines, WA, USA
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers 955 Korvis Automation/Stalford Seed FArms/Sportsmans Storage/SRT-Nypro/Portland Trail Blazers/Fred Meyer/Hytek Plastics & Corvallis School District & Crescent Valley High School Corvallis, OR, USA
Judges Award 3145 NASA / Sunshine Minting, Inc. / ExtraTech Corporation / IBM Corp / McAllister Technical Services / Platt Electric / Kiwanis Club / Esterline, Advanced Input Systems / North Idaho Discovery Association & Coeur d’Alene High School Coeur d’Alene, ID, USA
Website Award 1983 Boeing/AHS PTSA/PTC/Aerojet-Gen Corp/OMAX/MicroRAX & Aviation High School Des Moines, WA, USA
Woodie Flowers Award 1425 Tim Bennington-Davis – Xerox & Wilsonville High School Wilsonville, OR, USA
Excellence in Design Award sponsored by Autodesk 2733 BOEING/eChamps/Rockwell Collins/Platt Electric/Portland Trail Blazers & Cleveland High School Portland, OR, USA
Industrial Design sponsored by General Motors 488 Boeing/Microsoft/PTC/Booz Allen Hamilton/OSPI & Franklin High School Seattle, WA, USA
Quality Award sponsored by Motorola 2990 Boeing/Kevin Ross and Sue Adams/jcpenney/Portland Trailblazers/Hanard Machine/Platt Electric/PTC Software/Meggitt Polymer Solutions/Zephyr Engineering & Hotwire Robotics Club of West Salem High Turner, OR, USA
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson 2557 Multicare / PTC / Cole Screenprinting / Tacoma Firefighters Local #31 / Pacific Machine & Stewart Middle School & Tacoma Robotics Alliance Tacoma, WA, USA
Team Spirit Award sponsored by Chrysler 2910 Boeing / BAE SYSTEMS / Terry’s Machine / LMI Aerospace -D3Technologies / Esterline / Speea / Altair / PNW AIAA / Fluke / OSPI / Platt / Walmart / ITT Tech / IEEE / Computer Concepts / Machinists Inc. & Henry M. Jackson High School Mill Creek, WA, USA
Rookie Inspiration Award 3674 jcpenney & Washington State University Extension 4-H Battle Ground, WA, USA
Rookie All Star Award 3472 ITESM CEM Atizapan de Zaragoza, MEX, Mexico
Highest Rookie Seed 3841 Microchip/Xerox/Mentor Graphics/Platt Electric/Murdock Trust/Autodesk/National Instrument & David Douglas High School & Springwater Trail High School & Sam Barlow High School & Reynolds High School Gresham, OR, USA
Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories 1983 Boeing/AHS PTSA/PTC/Aerojet-Gen Corp/OMAX/MicroRAX & Aviation High School Des Moines, WA, USA
Coopertition Award 2046 Boeing / A & M Precision Measuring Services Inc. / SPEEA / Platt Electric / Industrial Hobbies / Maple Valley Rotary / WSPE & Tahoma Senior High School Maple Valley, WA, USA
Finalist #1 2733 BOEING/eChamps/Rockwell Collins/Platt Electric/Portland Trail Blazers & Cleveland High School Portland, OR, USA
Finalist #2 1425 Xerox & Wilsonville High School Wilsonville, OR, USA
Finalist #3 2087 Boeing & COACH Robotics Canby, OR, USA
Winner #1 2471 Boeing/US Digital/ON Semiconductor/Best Buy/jcpenney/Hewlett Packard/Tidland/Temp Control Mechanical Services/Waste Connections/Phoenix Contact/Sharp Labs of America & Camas High School & Washougal High School Camas, WA, USA
Winner #2 360 NASA/Boeing/Parents of Bellarmine Robotics/Enterprise International & Bellarmine Prep Tacoma, WA, USA
Winner #3 3711 Trout Lake School Trout Lake, WA, USA
Engineering Inspiration 1425 Xerox & Wilsonville High School Wilsonville, OR, USA
FIRST Dean’s List Finalist Award 956 Bethany Carlson – NASA / Daniel Abbott / Platt Electric / MSS Engineering / Chris Nordyke & Santiam Christian Schools Corvallis, OR, USA
FIRST Dean’s List Finalist Award 2087 Hans Perez – Boeing & COACH Robotics Canby, OR, USA
Regional Chairman’s Award 1510 NASA/Intel/SRT-Nypro/Portland Trail Blazers/Portland Community College/Autodesk/Platt Electric & Beaverton Public Schools Robotics Teams & School of Science and Technology and Westview High School Beaverton, OR, USA