2006 FRC Results

Pacific Northwest Regional

Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award Miki Fluckigers (Team 847)
Outstanding Volunteer of the Year Award Brogan Thomsen
Imagery Award 1359 Hewlett-Packard/Northwest Industries/Albany Rotary Clubs & BSA Venture Crew 308 & Linn County Schools Albany,OR USA
Radio Shack Innovation in Control Award 997 Hewlett Packard Corporation/Videx Corporation & Corvallis High School Corvallis,OR USA
Xerox Creativity Award 1510 Synopsys/NASA/Beaverton Education Foundation/Intel/Portland Community College & Westview Robotics Team Beaverton,OR USA
Delphi “Driving Tommorow’s Technology” Award 114 AA Precision Manufacturing/San Jose City College/Applied Welding Technology/Intuitive Surgical/Advanced Laser & Waterjet Cutting/SONY/Friedmann Electric/Stanford Univ. & Los Altos High School Los Altos,CA USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 1700 IDEO & Castilleja School Palo Alto,CA USA
Judge’s Award (Day 1) 1624 Columbia River Girl Scout Council Vancouver,WA USA
Website Award 955 Hewlett Packard/Videx & Crescent Valley High School Corvallis,OR USA
Regional Woodie Flowers Award Williane Tenca (Team 1510)
Autodesk Visualization Award 114 AA Precision Manufacturing/San Jose City College/Applied Welding Technology/Intuitive Surgical/Advanced Laser & Waterjet Cutting/SONY/Friedmann Electric/Stanford Univ. & Los Altos High School Los Altos,CA USA
General Motors Industrial Design Award 949 The Bezos Family Foundation & Bellevue High School Bellevue,WA USA
Motorola Quality Award 948 Birdwell Machine & Newport High School Bellevue,WA USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 1346 General Motors Canada & David Thompson Secondary School Vancouver,BC Canada
DaimlerChrysler Team Spirit Award 847 Hewlett Packard & Philomath High School Philomath,OR USA
Judge’s Award (Day 2) 604 Exatron/LocoLabs & Leland High School San Jose,CA USA
Rookie Inspiration Award 1839 Brigham Young University – Idaho/NASA & South Fremont High School Saint Anthony,ID USA
Rookie All-Star Award 1778 NASA & Mountlake Terrace High School Mountlake Terrace ,WA USA
Highest Rookie Seed Award 1839 Brigham Young University – Idaho/NASA & South Fremont High School Saint Anthony,ID USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 604 Exatron/LocoLabs & Leland High School San Jose,CA USA
Regional Finalist #1 360 Nissan of Fife & Bellarmine Prep Tacoma,WA USA
Regional Finalist #2 114 AA Precision Manufacturing/San Jose City College/Applied Welding Technology/Intuitive Surgical/Advanced Laser & Waterjet Cutting/SONY/Friedmann Electric/Stanford Univ. & Los Altos High School Los Altos,CA USA
Regional Finalist #3 955 Hewlett Packard/Videx & Crescent Valley High School Corvallis,OR USA
Regional Finalist #4
Regional Winner #1 254 NASA Ames & Bellarmine College Prep San Jose,CA USA
Regional Winner #2 753 Advanced Power Technology/Bend Research/ISCO & Mountain View High School Bend,OR USA
Regional Winner #3 1887 Idaho State University/NASA & Shelley High School Shelley,ID USA
Regional Winner #4
Engineering Inspiration Award 481 Chevron Richmond Refinery/Google/Soroptomist International of Richmond/TAP Plastics of El Cerrito/Motel 6 #4229/The Ed Fund/Contra Costa College & Middle College High School & De Anza High School San Pablo,CA USA
Regional Chairman’s Award 492 Oregon NASA Space Grant Consortium & The International School Bellevue,WA USA